Jakie gatunki ryb są ważne dla bałtyckiego rybołówstwa?
- Szczegóły
Ze względu na to, że Morze Bałtyckie cechuje się między innymi niskim zasoleniem i jest zależne od wlewów słonych wód atlantyckich, wyróżnia je ograniczona produktywność. Maksymalne połowy przynosiły około 1 miliona ton ryb rocznie – co było możliwe do osiągnięcia dzięki bogatym zasobom dorszy i śledzi, a także nagłemu wzrostowi nakładu połowowego i rozwoju techniki związanej między innymi z bałtyckim rybołówstwem.
Które gatunki ryb łowi się w Bałtyku najczęściej?
Obecnie w Bałtyku rocznie łowi się około 500 tysięcy ton ryb, przy czym w ramach komercyjnych połowów łowione są przede wszystkim szproty, śledzie i stornie. To właśnie te trzy gatunki stanowią zdecydowaną większość, bo aż 95% wszystkich połowów realizowanych na Bałtyku. Dla bałtyckiego rybołówstwa ważne są również inne gatunki ryb. W kontekście gospodarczym istotne są między innymi takie ryby jak:
-
turbot (skarp),
-
gładzica,
-
sielawa,
-
łosoś,
-
sandacz,
-
troć,
-
węgorz,
-
sieja.
Charakterystyka wybranych ryb ważnych w kontekście połowów na Bałtyku
W naszym sklepie z rybami morskimi oferujemy Państwu również śledzia bałtyckiego, który osiąga długość od 18 do 24 centymetrów. Mięso tych ryb jest miękkie, tłuste, a jego smak cechuje się dużą wyrazistością. Również łosoś znajduje się w naszej ofercie. Jest to ryba drapieżna, która żyje w wodach czystych wyróżniających się wartkim nurtem. Inną ważną rybą dla bałtyckiego rybołówstwa jest flądra – ryba o asymetrycznej budowie ciała, która przez większość czasu znajduje się na dnie morskim.